VINTERDÆK ELLER HELÅRSDÆK – HVAD ER BEDST

Po czym rozpoznać dobrą oponę zimową?

Porady i wskazówki: opony do samochodów osobowych, SUV i dostawczych

Różne oznaczenia na oponach zimowych

Zarówno opony zimowe, jak i całoroczne posiadają specjalne oznaczenia.

Dla szybkiej identyfikacji te oznaczenia umieszcza się na bokach opon.

Auto Edito guide snowy night road Tips and Advice

Opony zimowe 3PMSF

Symbol 3PMSF oznacza, że opony gwarantują niezawodność i bezpieczeństwo na śniegu.

Oznaczenie 3PMSF jest przyznawane oponom przez certyfikowany organ.

Oznaczenie otrzymują wyłącznie opony, które otrzymały pozytywny wynik w znormalizowanych testach osiągów w zakresie mobilności i bezpieczeństwa na śniegu.

Z czasem oznaczenie stało się standardem wyróżniającym dobre opony zimowe.

Symbol 3PMSF (3 Peak Mountain Snow Flake) przedstawiający płatek śniegu na tle 3 górskich szczytów jest dość charakterystyczny i łatwo rozpoznawalny. Zgodnie z przepisami zawsze towarzyszy mu oznaczenie M+S.

Auto Edito 3pmsf certif Tips and Advice

Opony zimowe M+S

M+S (Mud and Snow)

To oznaczenie wskazuje, że opona zapewnia lepsze osiągi na drogach zaśnieżonych lub pokrytych błotem niż opony standardowe (letnie).

Należy jednak pamiętać, że umieszczenie na oponie tego oznaczenie nie wymaga poddania jej żadnym testom i jest wyłącznie deklaracją jej producenta.

Jeszcze do niedawna oznaczenie nosiły opony uznawane jako zimowe. I o ile w niektórych państwach europejskich jest to dalej akceptowane, o tyle przepisy w większości krajów Europy ulegają zmianie i standardem staje się tam właśnie oznaczenie 3PMSF.

Auto Edito marquages m s et 3pmsf fiche 06 Tips and Advice
Auto Edito guide drive in snow 2 Tips and Advice
4w 323 tire michelin pilot alpin five en us features and benefits 2 signature 16 slash 9 1 1

 

Do jazdy w warunkach zimowych MICHELIN zaleca wyposażenie pojazdu w opony zimowe z oznaczeniem 3PMSF oprócz oznaczenia M+S.

Aby cieszyć się spokojną, bezpieczną jazdą, pamiętaj, że wszystkie zimowe i całoroczne opony marki MICHELIN posiadają certyfikaty zimowe 3PMSF.

Co z oznaczeniami na oponach na lód i z kolcami?

 

Tak zwane opony nordyckie lub lodowe (gamy Nordic lub ICE) są przeznaczone do użytkowania w najbardziej ekstremalnych warunkach. Od strony konstrukcyjnej i technologicznej są one przystosowane do poruszania się po drogach oblodzonych i ubitym śniegu w bardzo niskiej temperaturze sięgającej nawet -40°C. Oprócz standardowych oznaczeń M+S i 3PMSF dla opon tego typu nie przewidziano specjalnych oznaczeń.

Opon z kolcami używa się wyłącznie na oblodzonych drogach. Ich stosowanie jest podporządkowane przepisom precyzyjnie określającym warunki, w jakich można używać opon z kolcami. Opony nie posiadają specjalnego oznaczenia.

Auto Background x ice Tips and Advice
Używasz nieobsługiwanej przeglądarki internetowej.
Używasz przeglądarki internetowej, która nie jest obsługiwana przez tę witrynę. Oznacza to, że niektóre funkcje mogą nie działać zgodnie z przeznaczeniem. Może to powodować dziwne zachowania podczas przeglądania. Użyj lub uaktualnij / zainstaluj jedną z następujących przeglądarek, aby korzystać ze wszystkich możliwości z tej witryny