banner nagłówek wybierz odpowiednie opony porady

Jak wybrać odpowiednie opony?

Dowiedz się, jaki rozmiar opony ma Twój samochód.

Porady i wskazówki: opony do samochodów osobowych, SUV i dostawczych
Spójrz na bok opony, aby odnaleźć jej rozmiar

Rozmiar opony możesz znaleźć na samej oponie

  • Spójrz na ścianę boczną opony i zanotuj numery i litery na niej umieszczone.
  • Informacje te pozwolą Ci wyszukać opony, które pasują do Twojego samochodu.
  •  

Co oznaczają te litery i numery? 

Szerokość opony lub szerokość sekcji

Szerokość opony (lub jej grubość) w milimetrach jest mierzona od najszerszego punktu opony na jej zewnętrznej ścianie bocznej do najszerszego punktu na jej wewnętrznej ścianie bocznej.

Profil

Profil to zależność między wysokością boku opony a jej szerokością. Im niższa wartość profilu, tym niższa ściana boczna, co oznacza lepsze pokonywanie zakrętów, ale trudniejszą jazdę.

Budowa

Wskazuje na wewnętrzną konstrukcję opony. Budowa może być „radialna”, jak u większości opon, „diagonalna” (D) lub „z opasaniem” (B).*

Średnica koła

Liczba podana w calach wskazuje średnicę koła, dla którego opona została opracowana.

Indeks nośności

 

Wskazuje, jak duży ciężar może opona unieść przy maksymalnym bezpiecznym poziomie napompowania. Liczby odnoszą się do wykresu określającego nośność opony. Przykładowo 97 = 1609 lbs.

samochód sku wykres indeksu nośności porady
car sku wykres prędkości wskazówki i porady

Indeks prędkości

 

Wskazuje maksymalną bezpieczną prędkość, z jaką opona może unieść obciążenie w określonych warunkach. Zakresy prędkości wahają się od A (najniższy) do Y (najwyższy), z jednym wyjątkiem: Zakres H wpada pomiędzy U i V. Aby znaleźć maksymalną prędkość dla swojej opony, patrz wykres prędkości. Nie zaleca się, ani nie popiera przekraczania bezpiecznego ograniczenia prędkości określonego przez prawo.

Rozmiar opony możesz znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu lub na jego drzwiach

  • Potrzebne informacje można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu dołączonej przez producenta lub na naklejce informacyjnej umieszczonej na drzwiach po stronie kierowcy.
  • Zazwyczaj elementy te zawierają wszystkie informacje dotyczące rozmiaru i specyfikacji opon oraz odpowiedniego ciśnienia w oponach.

Sprawdź zakładkę „Znajdź rozmiar na swojej oponie”, gdzie znajduje się pełny opis numerów i liter.

samochód edito opony i ładowność porady
samochód edito czym są oryginalne opony porady

Czym są oryginalne opony?

Skrót OE oznacza „original equipment” (oryginalne wyposażenie), co świadczy o tym, że opony zostały zatwierdzone przez producenta pojazdu jako jego standardowe wyposażenie.

Niektórzy producenci pojazdów (Audi, BMW, Mercedes i inni) wyposażają swoje pojazdy w opony specjalnie zaprojektowane dla ich marki. Takie opony mają specjalne oznakowanie OE na ścianie bocznej. W takim przypadku Michelin zaleca wymianę opon w pojeździe tylko na opony wyposażone w niezbędne oznakowanie OE.


Tabela oznakowań OE wg marki pojazdu:

 = BMW, Mini
MO = Mercedes
AO = Audi
VO = Volkswagen
N0, N1, N2, N3, N4 = Porsche
MO1 = AMG
RO1 = QUATTRO

Używasz nieobsługiwanej przeglądarki internetowej.
Używasz przeglądarki internetowej, która nie jest obsługiwana przez tę witrynę. Oznacza to, że niektóre funkcje mogą nie działać zgodnie z przeznaczeniem. Może to powodować dziwne zachowania podczas przeglądania. Użyj lub uaktualnij / zainstaluj jedną z następujących przeglądarek, aby korzystać ze wszystkich możliwości z tej witryny